Poznáte to. Len sa vonku trocha ochladí a netrvá dlho, než prechladneme. Nádcha je náš nie tak obľúbený známy, ktorý nás navštevuje častejšie, ako by sme si želali. Ale aj vzniku nádchy sa môžeme vyhnúť. Povieme si, čo robiť pre prevenciu nádchy a ako sa z nej dostať čo najskôr.
Článok je založený na prednáškach medzinárodnej lekárky a lektorky fytodietológie MUDr. F. R. Bikbajevy.
Čo je nádcha a ako vzniká?
Opisovať, ako rozpoznať nádchu, je zbytočné. Každý jeden z nás si s ňou už čo-to za svoj život užil. Ako a prečo však nádcha vzniká?
Náš nos je akousi hranicou. Pokiaľ sa na jeho sliznici zachytia vírusy a mikróby, začne sa tu tvoriť veľké množstvo tekutiny a na pomoc prichádzajú ochranné látky T-lymfocyty, ktoré s vírusmi a mikróbmi bojujú.
Niekedy nám nádcha prejde za jeden deň, inokedy, pokiaľ bol náš organizmus oslabený, sa s nami ťahá niekoľko dní, možno aj týždňov. Možno sme si zažili už aj takú nádchu, počas ktorej sme mali zelený a hustý hlien – to značí, že spracované ochranné látky T-lymfocyty sa skvapaľňujú.
Prečítajte si tiež: 3 DÔVODY, PREČO SME STÁLE CHORÍ
Vysoká teplota nie je na škodu - telo takto bojuje s chorobou
Nikto nemá rád, keď má vysokú teplotu. Väčšina z nás si myslí, že mať horúčku je niečo zlé, čo treba zastaviť. Počuli ste už, že vysoká teplota je pre nás vlastne dobrá?
Ak máme vysokú teplotu, znamená to, že naše telo spustilo ochrannú reakciu. Náš organizmus si naschvál zvýši teplotu, aby mohol zničiť vzniknutú infekciu. Prečo to tak je? Pretože infekcia nedokáže existovať pri teplote vyššej ako 37 stupňov. Veľmi vysoká teplota značí, že obranná funkcia nášho tela je dostatočná.
Pre zaujímavosť – vedeli ste, že deti, ktoré mávajú vysoké teploty sú časom menej chorľavé ako tie, ktoré mávali teplotu okolo 37,2 stupňov? Takáto nízka teplota znamená, že organizmus dieťaťa je oslabený a nedokáže dostatočne dobre reagovať. Mamičky, vysokej teploty u vášho dieťaťa sa teda už báť nemusíte.
Čo teda pri vysokej teplote robiť? Všeobecne platí, že ak je horúčka nižšia ako 38 stupňov, netreba ju znižovať. Pokiaľ však teplotu predsa len potrebujeme znížiť, väčšinou používame voľne dostupné lieky ako aspirín, analgín, paracetamol. Treba si na ne dať pozor, pretože môžu vyvolať neblahé vedľajšie účinky, vrátane žalúdočných vredov či leukémie.
Prečítajte si tiež:TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA AKO INVESTÍCIA DO NÁŠHO ZDRAVIA
Výživové doplnky proti prechladnutiu a nádche
Dobrou správou je, že už nemusíme byť otrokom neustáleho smrkania a ležania v posteli. Príroda je plná cenných látok, ktoré pomôžu nášmu telu vyrovnať sa s akýmkoľvek ochorením. Patrí sem, samozrejme, aj prechladnutie a nádcha.
Kordyceps
Kordyceps je prírodný doplnok, ktorý dokáže s nádchou doslova zatočiť. Stimuluje tvorbu ochranných látok T-lymfocytov bojujúcich s baktériami a vírusmi. Takto zlepšuje ochranné sily nášho tela, ktoré sa následne bude vedieť samo vyrovnať s infekciou a poraziť ju.
Pokiaľ budete na začiatku ochorenia užívať 4 kapsuly Kordycepsu 3-krát denne, nádcha vám prejde za 3 dni. Treba však vystihnúť moment, keď ochorenie začína, pretože takto zabránime, aby sa ochorenie dostalo hlbšie a stalo sa vážnejším.
Nebojte sa, pokiaľ sa vám počas užívania Kordycepsu zvýši teplota – je to iba ochranná reakcia nášho organizmu, ktorý bojuje s infekciou.
Antilipidový čaj
Antilipidový čaj použijeme vtedy, ak potrebujeme znížiť príliš vysokú teplotu. Pripravíme ho tak, že 1 vrecko čaju necháme vylúhovať v 1 litri vody, necháme odstáť 40 minút a popíjame. Teplotu znížite rýchlejšie, ak čaj prijete horúci
Pre deti - Biozinok
Pokiaľ nám ochorelo dieťa, namiesto spomínaného Kordycepsu je lepšie užívať Biozinok. Pomáha zvýšiť imunitu a je organického pôvodu – pokiaľ ho telo prijme priveľa, nadbytok dokáže vylúčiť stolicou. Detí užívajú 6 kapsúl denne.
Lepšie ako chorobu liečiť je vôbec ju nedostať – to uznáte za pravdu. Pre prevenciu prechladnutia sa odporúča užívať 1 kapsula Biozinku pre dieťa, 2 kapsuly pre dospelého – a to najmä počas chrípkového obdobia. Takto svoje telo včas pripravíme na stretnutie sa s infekciou.