Hrubé črevo je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele. Je nielen dôležité pre vylučovanie odpadových látok z tela, ale prekvapivo ovplyvňuje aj všetky ďalšie telesné orgány a dokonca aj našu psychiku. Číňania považujú hrubé črevo za druhý mozog. Znepokojujúcou informáciou však je, že až 1/5 zo všetkých prípadov rakoviny je práve rakovina hrubého čreva – a Slováci sú na popredných priečkach. Čo všetko má za následok nesprávna funkcia hrubého čreva a prečo je nutné sa o jeho zdravie podstivo starať? Dočítate sa v článku.
prečítajte si tiež: Smrť začína v črevách – detoxikácia ju zastaví
Jinové a jangové orgány – aká je ich funkcia a ako vplývajú na naše zdravie
Aby sme si vysvetlili, ako hrubé črevo ovplyvňuje ostatné orgány a nakoniec aj celé naše telo, je nutné si objasniť niektoré poznatky o orgánoch z tradičnej čínskej medicíny.
Čínska medicína delí orgány na jinové a jangové. Jinové orgány (pľúca, slezina, obličky, srdce, pečeň) sa nazývajú aj ako orgány plné. Tieto orgány sú pre telo životne dôležité a pri ich zlyhaní telo nedokáže ďalej fungovať, a teda zomiera. Druhou skupinou sú orgány jangové – inak nazývané aj duté orgány – medzi ktoré patrí tenké a hrubé črevo, žalúdok, močový mechúr a žlčník. Tieto orgány sú dôležité najmä pre správne trávenie, pri ich odstránení či poškodení telo nezomiera, no negatívne to vplýva na iné orgány v tele.
Jangové orgány nie sú stále duté. Ich charakteristikou je, že ich stav sa stále pravidelne strieda – raz sú plné, raz sú duté. Toto rytmické striedanie plnosti a dutosti je pre naše telo veľmi dôležité. Pokiaľ je toto striedanie narušené, nastáva vážny problém. Orgán, ktorý je u väčšiny ľudí neustále plný, je práve hrubé črevo.
Nesprávna funkcia hrubého čreva spôsobuje kožné aj psychické problémy
Hlavnou úlohou hrubého čreva je vylučovanie škodlivín a odpadových látok z tela, rovnako ako aj vstrebávanie živín z potravy. Čo nevylúči črevo, to odchádza von prostredníctvom kože. Tuto môžeme vidieť úzku prepojenosť týchto dvoch orgánov a problém v jednom z nich vyvoláva problém v tom druhom. Znečistenie čriev môže vyústiť do kožných problémov ako psoriáza, akné či ekzémy.
Ďalším zaujímavým dôsledkom nesprávnej funkcie hrubého čreva sú mnohé psychické problémy, medzi ktoré patrí napríklad aj depresia či schizofrénia.
Črevné problémy sú vážne a veľmi časté. Najmä na Slovensku
Problémy s črevami a naším vylučovaním sú veľmi časté, no málokto ich považuje za vážny problém. Človek, ktorý trpí zápchou či hnačkou si síce posťažuje, no väčšinou sa nezaujíma o príčinu problému či prípadný dôsledok – myslíme si, že to nie je nič dôležité.
Približne 1/4 svetovej populácie trpí chronickou zápchou a každý 10-ty človek trpí akútnymi hnačkami 4 a viackrát za rok. To znamená, že každý z nás sa s takýmto problémom už stretol, a teda črevné problémy sa týkajú všetkých z nás.
Jedným z veľmi rýchlo sa rozširujúcim ochorením je dnes už dôverne známa celiakia – vážne ochorenie hrubého čreva, kvôli ktorému naše črevo nie je schopné absorbovať výživné látky z potravy. Len na Slovensku máme dnes okolo 50 000 celiatikov – a každým dňom pribúdajú noví.
Zmieniť musíme aj ďalšie časté ochorenia, ako znečistenie čreva, črevné parazity, plesne či rakovina. Rakovinou hrubého čreva trpí až 7% svetovej populácie – a Slovensko sa nachádza na jednom z popredných miest.
Pokiaľ ste si doteraz neboli vedomí rizík, ktoré so sebou prinášajú znečistené črevá – teraz už o nich viete a sú reálnejšie, ako si možno chcete pripustiť. Začnite sa o svoje črevá starať – detoxikovaním, správnou stravou a užívaním vhodných doplnkov stravy – už dnes.
Prečítajte si tiež: Pokiaľ budete dodržiavať tieto 3 princípy zdravia…